feature-reveal-easy.jpg


Her yaş için Başlangıç Kodlama Dersleri


codecademy.jpg

Codecademy: Web üzerinde, ücretsiz, etkileşimli kod öğrenin.

Java Script, HTML/CSS, PHP, Python, Ruby gibi farklı progmlama dillerini basit bir şekilde öğreten bir platform.
codeschoollogo.png

Code School:Tarayıcınız aracılığı ile kodlama öğretilir. Dersler, video ve ekran kayıtları ile desteklenir.

erik.jpg

Code.org Tutorials: Basit öğreticiler ile bir saat yada daha az bir sürede tamamlanabilir.

unpluged.jpg

Computer Science Unplugged: Kart, dize ve boyama ile ücretsiz öğrenme etkinlikleri oluşturulmuştur. Bilgisayar Bilimini katılımcı oyun ve bulmacalarla öğretir. Sınıf ortamı yada evde öğrenmek için uygundur.

Khan academy computing.jpg

Khanacademy

Popüler bir programlama dili olan JavaScript ve ProcessingJS library ile bilgisayar programlamanın temellerini öğretir. Kendi programlarınızı yazabilir ve başkaları tarafından yazılan programları inceleyerek siz de neler yapabiliceğinizi öğrenebilirsiniz.Öğrenciler için Başlangıç Kodlama Dersleri

external image cat-b.png


DENE BAKALIM

Scratch: Scratch ile kendi etkileşimli hikaye, oyun ve animasyonlarınızı programlayabilirsiniz. Oluşturduklarınızı çevrimiçi topluluklarla paylaşabilirsiniz. Öcelikli olarak 8 ila 16 yaş için çeşitli dillerde (Türkçe dahil) tasarlanmıştır. Mac, Windows ve Linux bilgisayarlarda Scratch editörü ile çevrimiçi veya çevrimdışı kullanılabilir. Öğretmenler, Scratch kullanan öğretmenlerin paylaşımlarda bulunduğu çevrimiçi topluluğu ScratchED'i ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.

Platform: Web
Ücret: Bedava
Dil: Türkçe
external image homegraphic.png

ScratchJr: ScratchJr, başlangıç düzeyinde çocuklar (yaşları 5 ila 7) için kendi etkileşimli hikaye ve oyunlarını oluşturabilecekleri bir programlama dilidir. ScratchJr, " Scratch"dan esinlenilmiş, ancak küçük yaştaki çocuklar için gelişimsel olarak uygun hale getirilmesinde arayüzü ve programlama dili yeniden tasarlanmıştır. Şimdilik iPad uygulaması vardır.

Platform: iPad
Ücret: Bedava
Dil: İngilizce
external image logo-funlearning.png
Rovio Fun Learning is in dialogue with the Finnish National Board of Education and works together with the University of Helsinki Teacher Education Department and CICERO Learning Network in areas of research and teacher training. Angry Birds Playground proudly cooperates with partners such as NASA, CERN and the National Geographic Society to give inspiration to children and feed their curiosity with wonders and challenges of the world.
An early childhood education program for three to six-year-olds based on the Fun Learning methods and values.
code.org.png

Code.org Temel kavramları çeşitli oyun senaryoları ile öğrenciye aktarmaya çalışıyor. 20 seviyeden oluşuyor.Farklı görevlerdeki blokları size verilen talimata göre uygun sırada yerleştirip görevi tamamlıyorsunuz. Öğretmen olarak üye olduktan sonra öğrencilerde ayrı ayrı üye olurlar. Her sınıf için ayrı bir gurup kodu oluşturarak öğrencilerin ilerlemesini takip edebilirsiniz. Belli kavramları ünlü kişiler anlatıyor videolarla.(Bill Gates'den if/eğer'i dinliyorsunuz, Mark size for/için'i anlatıyor,vs.). Her seviyenin öğretim planı da PDF olarak var. 20 seviyeyi bitirenlere sertifika oluşturabilirsiniz..Code.org Tutorials: Basit öğreticiler ile bir saat yada daha az bir sürede tamamlanabilir.

Platform:Web, iPad, Android
Ücret: Bedava
Dil: Türkçe (Çok Dilli)
external image ipad-screenshot-1-bc5310cb81dd3581df6bda34b8cb951b.png

Hopscotch: 8 ve üstü yaş çocuklar için önerilen, renkli, interaktif bir ortamda basit, sezgisel yapı blokları ile oyun, animasyon ve oluşturabilecekleri bir Pad uygulamasıdır. Hatta genç kodlayıcılar da Daisy Dinozor uygulamasını deneyebilirler.

Platform: iPad
Ücret: Bedava
Dil: İngilizce
RoboTinyWorld.jpg

RoboMind Academy: Sanal bir robotu programlayarak öğrencilere, mantık, otomasyon ve teknoloji tanıtılır. Yaşları 8 ve üzeri öğrenciler ile kullanılabilir bir online eğitici-dostu platforma sahiptir.

Başlangıç için Kodlama Saati Öğreticisi uygundur.

Platform: Web
Ücret: Bedava
Dil: İngilizce
external image logo_tm.png

LightBot: Bulmaca çözdürerek öğretir.Lightbot mavi kareleri aydınlatmak için programlanır.

iPad ve Android uygulamalar için tıklayınız.

Platform: Web, iPad, Android
Ücret: Bedava
Dil: İngilizce
tynkerexternal image animated-dragon.gif

Tynker Görsel programlama dilini kullanır. En basit yöntemlerle ebeveynlere ve çocuklara bilgisayar programlama mantığını öğretir.Deneme amaçlı derslerin ücretsiz versiyonları var.Öğretmenler kendi derslerini oluşturabilirler.

Çocuklar kendi oyunlarını, animasyonlu hikayelerini oluşturabilirler. Web de kendi uygulamalarını yayınlayabilirler.

Platform: Web
Ücret: Bedava (Premium seçeneği var)
Dil: İngilizce
CDRoundelWithLongText.png

CoderDojoAçık kaynaklı, bir gönüllü hareketidir. Bedavadır.7-17 yaş çocukklara kodlamayı öğreten dojolar (kulüp) ile çalışır. Web sitesi, uygulama, program, oyun ve daha fazlasını oluşturmayı öğretir.

Platform: Web
Ücret: Bedava
Dil: İngilizce
external image top_950.png

Kodu Çocukların basit programlama diliyle PC ve Xbox da oyun oluşturabilecekleri bir programlama dilidir. Bedava indirebilirsiniz.

Platform: PC, iPad
Ücret: Bedava
Dil: İngilizce

Avrupa Kodlama Haftası kaynak ve rehberine uşamak için tıklayınız.
Diğer Kaynaklar: