Bilgisayar Bilimleri Öğretim Rehberi

Öğretim Başlamadan önce


Öğrencilerin ailelerine bilgi verin: Bu belgeyi evlerine gönderin Broşür (Word doc) .

Iyi çalışan bir zaman çizelgesi oluşturun : Bir ay süreyle veya bir dönem boyunca haftada bir gün öğretebilirsiniz.
Ders süresi esnektir. Zamanınız yetmiyor mu? Öğrencilere ödev olarak verebilir, çevrimiçi dersler bitirilebilir. Çevrimdışı dersler 1 saat, ancak ekleyerek veya 15 dakika çıkarılarak ayarlamalar yapılabilir.

Hazırlık:
 • Online öğrenme platformu ve videolarınızı test edin learn.code.org .
  • Online öğrenme etkinliklerinin öğrenci bilgisayarlarında çalıştığına emin olun
  • Test etmek için eğitici videoları izleyin.
   • Code.org öğretici videolar YouTubeEducation.com da ( YouTube değil) bulunmaktadır. Eğer okulunuzda engelliyse, videoların yan çubuğundaki "Notları Göster" sekmesini kullanabilirsiniz. Veya videoları indirebilirsiniz. Video pop-up pencerelerde yeşil "indir" butonuna tıklayarak doğrudan her videoyu indirebilirsiniz learn.code.org .
 • Öğrenci hesaplarını oluşturun
 • Sınıf için kulaklık sağlayın, ya da kendi kulaklıklarını getirmelerini isteyin. Bu şekilde, öğrenciler video izlerken ve kendi oyunlarından ses efektleri duyabilirler.
  • Not: online faaliyetler bilgisayarlarda ses olmadan tamamlanabilir
 • Code.org öğreticiler, sadece bir internet bağlantısı üzerinde çalışır. Çevrimdışı desteğe ihtiyacınız varsa Blockly öğreticisini indirebilirsiniz ZIP dosyasını ve ardından bir dosya sunucusu veya hatta bir USB sürücüden çalıştırabilirsiniz. Öğretici videoları yoktur ve modern bir tarayıcıya gerek vardır.

Ders Süresince

Öğrencilerinize ilham verin: Bilgisayar bilimini tanıtın. Heyecan verin, yaratıcılığını vurgulayın ve herkesin kodlamayı öğrenebileceğini belirtin. Öğrencilerinize aşağıdaki videoyu izletin. Videoda Microsoft kurucusu Bill Gates, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve Black Eyed Peas kurucusu will.i.am ve NBA yıldızı Chris Bosh programlamanın önemini anlatmaktadır.


 • Kız ve erkek öğrencilerin ilgisini çekecek uygulama örneklerini basitçe açıklayınız. Yaşam kurtaran, insanlara yardımcı olan, iletişim kurmayı sağlayan uygulamalardan örnekler verebilirsiniz. Örneğin: Whats up, facebook, twitter, minecraft, e-okul, okul web sayfası, EKG, tomografy,..
 • "Günlük yaşamda bilgisayar programlama dili kullanılarak hizmete sunulan araçları düşünün :cep telefonu, mikro dalga fırın,bilgisayar, trafik lambaları,...tüm bunlar için bir bilgisayar programcısına gereksinim vardır.
 • Yada: Bilgisayar bilimleri insanlığın gücünü artıran, digital araçların ve insan yaratıcılığının karışımından oluşan bir sanattır. Bilgisyar programcısı çok farklı alnlarda çalışır:telefonlar için uygulamayazabilir, hastalıkları tedavi edebilir, sinema için animasyon yapabilir, sosyal medya üzerine çalışabilir, diğer gezegenleri keşfetmek için yeni robotlar tasarlayabilir.
 • Kız öğrencilerin ilgisini çekmek için buraya tıklayınız


Öğrencileri ikişerli çalıştırın: eşli programlama dan yararlanın. Öğrenciler birbirlerine yardımcı olabilir ve öğretmene daha az güvenerek, aslında daha yaratıcı olabilirler. Eşli programlama öğrencilerin bilgisayar biliminin sosyal ve işbirlikçi oluşunu görmelerini sağlar. Buna ek olarak,

Eşli programlamada üç kural:
 • "Sürücü/Driver" fare ve klavyeyi kontrol eder.
 • "Yönlendirici/Navigator", öneride bulunur, hataları işaret eder ve sorular sorar.
 • Öğrenciler, her bir oturumda rollerini en az iki kez değiştirmeliler

Tüm Öğrenciler Katılmalı: .Tüm öğrencileri katmak için dersin esnekliğini kullanın. Erken bitiren öğrencilerin diğer guruplara katılmasını isteyin.

Öğrenciler teknik zorluklar yaşarsa,
 1. " 3 kişiye sor sonra bana" Öğrencilerin çözümleri kendilerinin keşfetmelerini ve sormadan önce iyice düşünmelerini sağlayın
 2. Pozitif pekiştireç ile öğrencileri teşvik edin ve destekleyin: "Sen bunu yapmayı düşündüğünden daha iyi yapabilirsin, denemeye devam."
 3. Soruları " Bende bilmiyorum. Birlikte anlamaya çalışalım mı ?" şeklinde yanıtlayın. Programlama yeni bir dil öğrenme gibidir. Hemen soruları yanıtlayamayabilirsiniz.
 4. Öğrencilerinizle teknik bir hata ile karşılaşırsanız ve devam edemiyorsanız, ders sonundaki "unplugged/çevrimdışı" öğreticiyi atlayın.
 5. 20 saatlik kurs forumlarından yardım alabilirsiniz.
Ref: http://code.org/educate/20hr
Eken Bitiren Öğrenci Varsa:
 • Öğreciler tüm öğreticileri tamamladıysa bir diğer Kodlama Saatini buradan code.org/learn yapabilirler.
 • Yada, erken bitiren öğrencilerden etkinlikleri yapmakta sorun yaşayan öğrencilere yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz.
Kodlama Saati sadece teknolojinin nasıl çalıştığını ve yazlım uygulamalarının nasıl oluşturulduğunu gösteren ilk yolculuktur, ek kaynaklar için buraya tıklayınız.